Apollon Tapınağı

İlçe
Didim
Şehir
Aydın
Posta kodu
09270

Bağlantıları paylaş

Antik zamanların ilk kehanet merkezi

Didim’in en önemli tarihi simgelerinden biri olan Apollon Tapınağı, Didyma Antik Kenti içerisindedir. Müziğin, sanatın ve bilgeliğin tanrısı Apollon’a atfedilen tapınak, Delfi'den sonra en önemli ikinci kehanet merkezidir. Yunanların kehanet gücü verdiğine inandıkları tapınağın inşasına M.Ö. 6. yüzyılda başlandığı düşünülür. 

Etrafına ışık saçan bir tanrı olarak kabul gören Apollon, Roma mitolojisinde birçok anlama sahiptir. Kötülüklere karşı duran ya da kötülükleri önleyen anlamına gelen Apollon, bir diğer kayanağa göre ise anneannesi Poebe ile ilişkilendirilmiştir. Efsaneye göre tanrı Apollon, bir gün Didim yöresinde çobanlık yapan Brankhos’a rastlar. Ondan çok hoşlanır ve ona biliciğin (kehanetin) sırlarını öğretir. Çoban Brankhos, bugün Apollon Tapınağı’nın yerinde bulunan defne ormanı ve su kaynağının yanı başına Apollon adına ilk tapınağı kurar. Zaman içerisinde Brankhos soyundan gelenler, Brankhidler olarak anıldırlar ve çok uzun süre Apollon Tapınağı’nın yöneticiliği yaparlar.

Antik coğrafyacı Strabon tarafından dünyanın en büyük ve görkemli tapınağı kabul edilen Apollon, dört yanından basamaklarla çıkılan bir platform üzerinde iki sıra halinde 124 sütunla çevrelenmiştir. Apollon'un lütfunu ve rehberliğini arayan Büyük İskender'den Roma İmparatoru Diocletianus'a kadar dönemin pek çok önemli yöneticisi tarafından bizzat ziyaret edilen tapınak, Antik Yunan ve Roma döneminden günümüze gelen simge bir yapıdır. 

UNESCO Dünya Mirası listesine aday olan tapınak, Artemis Tapınağı ve Heraion Tapınağı’ndan sonra dünyanın en büyük üçüncü tapınağıdır. Didim’de ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında yer alan Apollon Tapınağı, antik çağın en iyi korunmuş tapınakları arasında sayılır. Apollon Tapınağı’nda dev sütunların yanı sıra tanrıların koruyucusu olarak bilinen Medusa Heykeli de görülmeye değerdir.

Tarih ve arkeoloji meraklıları için heyecan verici bir keşif

Didim’e ismini veren Didyma Antik Kenti, İyonya döneminin en önemleri şehirlerinden biri kabul edilirdi. Didyma; müziğin, sanatın ve bilgeliğin tanrısı olarak kabul edilen Apollon’a adanmış kutsal bir alandır. Apollon Tapınağı’nın etkisiyle zaman içerisinde dini bir kimlik kazanan antik kentin M.Ö. 6. yüzyılın ortalarında inşasına başlandığı düşünülmektedir. 

Antik dönemde ticaret Miletos’a bağlı ibadet yeri olan Didyma kutsal alanında kurulan Apollon Tapınağı, halkın tanrılara güvenceleri için dua etme, adak sunma, festival ve yarış gibi etkinlikler düzenleme ve en önemlisi geleceklerini öğrenme, dertlerine çare bulma gibi isteklerini karşılamak için faaliyet gösterirdi. Tarih ve arkeoloji meraklıları için büyüleyici bir deneyim sunan Didyma’da antik dönemin büyüsünü hissedebilir, tarihi bir yolculuğa çıkabilirsiniz.